Konserwacja okien drewnianych

Konserwacja okien drewnianych

Właściwie i regularnie prowadzona konserwacja wpływa istotnie na wydłużenie żywotności i trwałości konserwowanego obiektu. Dotyczy to samochodów, ubrań, telewizorów, a także okien i drzwi. Regularne dbanie o stan i czystość okna oraz używanie do jego pielęgnacji odpowiednio dobranych środków, znacznie wydłuży jego czas użytkowania.

Nowoczesne okna drewniane są fabrycznie zabezpieczone przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych (nasłonecznienie, opady, zanieczyszczenie powietrza). Renowacja powłoki lakierniczej zalecana jest co 3 do 5 lat – w zależności od typu użytej powłoki (farba kryjąca, czy transparentna).

Konserwacja ram okiennych
Czyszczenie i pielęgnacja ramy okiennej wymaga stosowania odpowiednich środków. Drewno najlepiej jest myć rozcieńczonym w wodzie delikatnym płynem do zmywania naczyń. Nie wolno natomiast stosować do tego celu płynów używanych do mycia szyb. Zawierają one substancje (salmiak i amoniak), które mogą nawet uszkodzić lakier. Dlatego należy pamiętać, aby podczas mycia szyb nie spryskiwać ram okiennych tym samym środkiem co szyby, a ewentualne pozostałości tego środka, należy usunąć z ramy – zmyć wodą i wytrzeć do sucha.

Pielęgnacja ramy okiennej
Aby wydłużyć żywotność lakieru i podnieść jeszcze jego walory estetyczne, dobrze jest po umyciu ramy dodatkowo zastosować przeznaczone do pielęgnacji mleczko. Mleczko nanosi się na umytą i osuszoną ramę, przy pomocy miękkiej ściereczki wełnianej lub bawełnianej. Czynności tej nie powinno się wykonywać przy dużym nasłonecznieniu, ani na rozgrzaną powierzchnię. Najlepsza temperatura to 10-25°C.

Naprawa niewielkich uszkodzeń
Stan powłok lakierniczych należy systematycznie kontrolować – przynajmniej dwa razy w roku (wiosną i jesienią), zwracając uwagę na powierzchnie zewnętrzne ram.
Drewno we współczesnych oknach jest zabezpieczone, ale po kilku miesiącach bez ochronnej powłoki malarskiej, zacznie wchłaniać wilgoć z otoczenia. A wtedy renowacja okna może się okazać kosztowna. Warto więc dokonać drobnej naprawy aby uniknąć nieprzyjemności.

Specjaliści : tel. +48 613 24 12