RENOWACJA OKIEN I DRZWI

Przeprowadzamy kompleksową renowację okien drewnianych, zarówno zabytkowych, jak i nowoczesnych. Używamy profesjonalnych komponentów renowacyjnych ale przede wszystkim wykonują je osoby z dużym doświadczeniem w tym zakresie.

Renowacja to:

  • usunięcie starych farb,
  • szlifowanie,
  • naprawę lub wymianę uszkodzonych elementów drewnianych,
  • szpachlowanie,
  • odtworzenie elementów ozdobnych,
  • pokrycie stolarki warstwą gruntującą,
  • naprawa lub wymiana okuć,
  • montaż lub wymianę uszczelek,
  • wymianę szyb i montaż nowych,
  • możliwy jest też montaż szyb zespolonych w miejscu pojedynczej szyby.

Jak dbać i drewniane okna i drzwi?

Niestety w powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że konserwacja okien i drzwi drewnianych to skomplikowane i pracochłonne działanie. W nowych oknach to już nie problem. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami konserwacji okien i drzwi z drewna.

W przypadku starych okien, powszechnie montowanych  w czasach PRL-u  konserwacja nie była czynnością łatwą. Jednak dzisiejsze okna czy drzwi nie mają z nimi wiele wspólnego. Są wykonane z wykorzystaniem najnowszych technologii, z najwyższej jakości materiałów zaś ich konserwacja polega na łatwych czynnościach, które zapewnią trwałość i piękny wygląd przez lata.

Konserwacja okien drewnianych

Na wstępie należy zaznaczyć, że nowoczesne okna drewniane są fabrycznie zabezpieczane przed działaniem zewnętrznych czynników, na które stale są narażone, czyli promieni słonecznych, wiatru czy deszczu. Zwykle powłoka lakiernicza powinna zapewniać ochronę przez co najmniej kilka lat, niemniej wiele zależy od tego z czym ma kontakt, czyli od stopnia zanieczyszczenia środowiska i intensywności jego oddziaływania na dom.
Dlatego też stan powłoki lakierniczej należy regularnie sprawdzać, przynajmniej dwa razy do roku po zimie i jesienią. Szczególną uwagę należy zwrócić na zewnętrzne powierzchnie okiennych ram.
Do czyszczenia nie należy do tego używać środków do mycia szyb, ponieważ mogą one zawierać substancje negatywnie oddziałujące na powłoki lakiernicze, co w konsekwencji może spowodować ich uszkodzenie. Co prawda okna zwykle posiadają kilka warstw lakieru, przykładowo okna Plus Stolbudu pomalowane są cztery razy, niemniej lepiej dmuchać na zimne – dodaje Agnieszka Żal. Warto zatem po umyciu szyb okien usunąć pozostałości detergentu z ram okiennych, przemyć wodą i wytrzeć do sucha.
Drugim krokiem jest odpowiednia pielęgnacja. Na umyte okna należy nanieść miękką ściereczką specjalne mleczko przeznaczone do tego celu. W przypadku naszych okien polecamy stosowanie mleczka Sigma Protector. To profesjonalny środek konserwacji i pielęgnacji drewnianych powierzchni okien lub drzwi wykończonych, wykorzystywanymi przez nas, wyrobami Sigma Coating. Oznacza to, że mleczko można stosować w oknach pomalowanych na dowolny kolor kryjący wg. palety RAL lub kolory transparentne (lazury) tłumaczy Agnieszka Żal ze Stolbudu Nie jest natomiast odpowiednie dla powierzchni olejowanych lub woskowanych.  Przy nakładaniu mleczka należy zwrócić uwagę, aby powierzchnia ramy nie była rozgrzana, dlatego słoneczny dzień nie jest najodpowiedniejszym czasem na tego typu zabieg. Najlepsza temperatura do przeprowadzenia zabiegu to 10-25 °C.
W wyniku użytkowania okien pojawiają się na nich niewielkie uszkodzenia. Ich naprawa to trzeci krok do zapewnienia trwałości drewnianych okien. Zadrapania i otarcia zewnętrznej powierzchni ram są łatwe do naprawienia. Uszkodzone miejsca należy przeszlifować drobnym papierem ściernym (o granulacji od 200 do 400). Następnie ramę należy dokładnie odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką i nanieść dwie warstwy takiego samego preparatu, jakim okna były fabrycznie malowane. W zależności od typu okien będzie to lakier lub kryjąca farba, należy przy tym zaznaczyć, że malować powinno się jedynie miejsca, w których powłoka była uszkodzona  dodaje specjalistka ze Stolbud Włoszczowa. Obecnie ze względu na ochronę środowiska producenci używają farb wodorozcieńczalnych, które nie są odporne na czynniki chemiczne. Posiadają jednak niezaprzeczalną zaletę, w bardzo łatwy sposób można je uzupełniać i nie łuszczą się tak jak dawniej stosowane farby chemoutwardzalne i olejne.
Po pewnym czasie może pojawić się konieczność pomalowania ram i ościeżnic. Powierzchnię, którą chcemy pomalować należy uprzednio przeszlifować i odkurzyć. Idealnymi warunkami do malowania to temperatura pomiędzy 10-24°C i wilgotność powietrza nie większa niż 85%. Farby wodorozcieńczalne są  bardzo wydajne. Jeden litr farby wodnej wystarcza na renowację nawet 12 m2 okien.
Elementami okna są także okucia. Chcąc zapewnić ich bezproblemowe działanie należy je co pół roku smarować specjalnym preparatem, przeznaczonym do ich oliwienia. Preparat zapobiegnie suchemu tarciu i ochroni przed korozją. Alternatywą jest biały smar maszynowy lub wazelina. Musimy unikać domowych sposobów jak smarowanie masłem czy olejem spożywczym. Okuć nie należy także smarować gęstymi smarami przemysłowymi jak towot. Nie najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie płynnych środków jak na przykład WD 40. Do konserwacji można użyć BEKO-smaru w sprayu, smaru grafitowego lub inne neutralne środki nie zawierające silikonów, jak np. oliwka do maszyn do szycia. Konsekwencją zastosowania nieodpowiednich preparatów może być zacinanie się elementów okucia oraz rozpuszczanie użytych przez producenta smarów – mówi Agnieszka Żal.

Konserwacja drzwi drewnianych

O drewniane drzwi dba się w bardzo podobny sposób jak o drewniane okna. Także należy je regularnie czyścić. Drzwi wewnętrzne w mniejszym stopniu narażone są na czynniki atmosferyczne, ale w trakcie ich użytkowania mogą pojawić się na nich uszkodzenia mechaniczne.
Podobnie jak w przypadku okien drzwi należy regularnie czyścić i unikać przy tym środków, które mogą spowodować odbarwienia bądź zniszczyć warstwę lakieru lub farby. Ich pielęgnacja opiera się na stosowaniu preparatów jak mleczko czy pasta do drewnianych powierzchni. Jej regularne stosowanie sprawi, że drzwi będą służyć nam przez długie lata. Jednak gdy zdecydujemy się na ponowne pomalowanie drzwi należy je uprzednio oszlifować i można je malować.
Z drewnianymi oknami i drzwiami wiąże się wiele mitów. Jednym z nich jest ten mówiący, że ich konserwacja jest procesem żmudnym i pracochłonnym. W praktyce wymaga jedynie regularności i stosowania odpowiednich preparatów, a zakupione okna i drzwi będą służyć przez długie lata. Co więcej, nawet gdy znudzi nam się ich kolor, można je swobodnie przemalować bez szkody dla ich trwałości. Takich możliwości nie dają inne materiały. Warto zatem postawić na naturalność i elegancję właściwą drewnu, bo korzyści wynikające z zastosowania takiego materiału są niezaprzeczalne, zaś jego konserwacja nie stanowi problemu.